Thursday, September 29, 2016

První pokusy s O2 eKasa

Moje příbuzná začíná s podnikáním. Přebírá zavedený obchod po někom jiném, včetně vybavení, tedy i včetně pokladny. Nemalým zádrhelem pro všechny, kteří chtějí i v příštím roce podnikat je zavedení EET (Elektronické evidence tržeb) Andrejem Burešem Babišem. Proto jsme začali řešit, jak se na tuto komplikaci připravit.

Po prozkoumání nabídek na trhu jsme zvolili O2 eKasu jakožto řešení zahrnující pokladnu s dotykovým displejem, mobilním připojením k Internetu, tiskárnou účtenek a platebním modulem. Jednou z předností je, že se pořizovací náklady vejdou do částky 5000 Kč, kterou si podnikatelé mohou odečíst ze základu daně.

Kde se to zapíná?

Po zapojení všech kabelů nastala chvíle, kdy jsem chtěl kasu zapnout. Hledal jsem nějaký jasně viditelný spínač, ale marně. Po několika minutách trapného hledání jsem vzal do ruky návod, ale k mému zklamání jsem se ani tam nedozvěděl, jak kasu zapnout. Teprve později jsem si všimnul, že kasa je jen tablet v kastli, což mě navedlo k hledání tlačítka kdesi v díře v kastli. A ano, tam se zapínací tlačítko skutečně nacházelo. Myslím si, že by O2 mohlo aspoň chvíli času věnovat ozkoušení produktu na skutečných lidech.

Po zapnutí se nekoná překvapení - na tabletu běží Android s několika málo aplikacemi. K dispozici je instalátor eKasy (hlavního softwaru), prohlížeč Google Chrome a pár nástrojů. Google Play zde nehledejte.

Prvotní nastavení

Pro nastavení kasy je nutné projít průvodcem, který se ptá na řadu otázek souvisejích s vámi jako zákazníkem a podnikatelem. Jedná se o vyplňování IČ/DIČ, adresy podnikatele, umístění kasy a tak dále. Doufal bych, že kasa bude chytřejší a načte si většinu údajů z veřejně dostupných registrů (adresy, plátce/neplátce DPH apod.), ale tak se neděje.

Na závěr zjistíte, že se vyplněné údaje sice poslaly kamsi do cloudu, ale na vytištěné účtence je stejně uvedená výchozí adresa Úzká 425, Michle. Trochu zklamání.

EET?!

Při bližším zkoumání účtenky zjistíte, že se na účtence nachází FIK, neboli identifikátor účtenky od Ministerstva financí. To je dosti překvapující vzhledem k tomu, že systém ještě není naostro spuštěn (k dispozici je jen playground pro vývojáře). Člověka tak trochu vyděsí, kam se ta pokusná transakce proboha poslala a co je ten FIK vlastně zač.

Na infolince O2 mi potvrdili, že i jim se tam FIK tiskne, ale prostě si ho zatím nemám všímat, protože EET zatím naostro nejede. Pravda, zatím se ani nevystavují certifikáty, kterými se podnikatel bude autentikovat vůči MF. Ale tak trochu to smrdí tím, že je to šité horkou jehlou. Evidentně tam visí věci používané jen vývojáři a není možné se jich zbavit.

Integrace s platebním terminálem

Tohle je takový horor na pokračování. Zkusil jsem udělat účtenku zaplacenou metodou "Mastercard" (jedna z přednastavených možností). Po potvrzení všeho kasa chvíli zobrazovala, že probíhá platba, následně se vše potvrdilo a uzavřelo. Na terminálu se ale neukázalo vůbec nic! Osobně bych čekal, že když se produkt dodává společně s terminálem, tak jej kasa bude chtít použít...

Po chvíli šťourání v nastavení jsem našel nastavení platebního terminálu, kam je nutné vyplnit přihlašovací údaje od O2. Ani nevím, jestli tam tato stránka byla vždy, nebo se objevila až po povolení rozšířených nastavení. Zde ale začaly komplikace...

Horor s Moje O2 a eKanceláří

Aby bylo možné nakonfigurovat platební služby, je nutné mít zpřístupněnou eKancelář. Aby bylo možné vstoupit do eKanceláře, tak je nutné mít účet na Moje O2.

Inu, započal jsem s registrací na Moje O2. Při otázce na telefonní číslo jsem zadal číslo příbuzné, které však bylo odmítnuto. Zadal jsem tedy číslo SIM karty vložené v kase, což prošlo. Problém byl, že i ověřovací SMS byla zasílána do kasy, která ale neumí SMS přijmout nebo zobrazit. Nakonec sice bylo i tak možné se do Moje O2 přihlásit, nikoliv však do eKanceláře, která jen vyhodí anglickou hlášku o tom, že nebyl nalezen odpovídající účet v systému.

Všimnul jsem si, že v mailové schránce příbuzné je starší e-mail pro dokončení registrace v Moje O2. Řekl jsem si, že je tedy asi nutné se registrovat pomocí odkazu z této zprávy. Udělal jsem tedy druhou registraci touto cestou. K mému zklamání však nebylo možné se k tomuto druhému účtu přihlásit, ani obnovit jeho heslo. V tento moment jsem zavolal na infolinku, kde mi bylo sděleno, že první vytvořený účet není svázaný s eKanceláří a že ten druhý je nějaký úplně neaktivní. Dále mi pověděli, že se ještě něco děje, jelikož se jim mění údaje pod rukou, a mám zkusit chvíli počkat a zavolat znovu, pokud to nepomůže.

Zanedlouho jsem tedy volal znovu, protože čekání nepomohlo. Dohodli jsme se na tom, že oba účty budou zrušeny a e-mailem nám bude zaslán nový odkaz pro registraci na Moje O2, a to následující den.

E-mail skutečně dorazil, udělal jsem novou registraci, Moje O2 nám funguje, ale v eKanceláří visí stále ta samá hláška: You do not have valid service on eKasa Kancelar. Horor tedy bude pokračovat dál...

1 comment:

  1. Dobrý den,
    musím s Vámi jen souhlasit.Již týden pomáhám známému rozchodit eKasu a narazil jsem na úplně stejné problémy jako je např. zapnutí tabletu.Bylo mi při zapojování na provozovně asi stejně trapně jako vám.Přihlášení do ekanceláře mi zatím taky funguje pouze pomocí kontrolní SMS na registrovaném telefonu na Moje O2, jen malý problém je v tom,že SMSka příjde majiteli provozovny na telefon a on mi kód musí přeposlat abych se přihlásil :-) Budu tedy muset řešit problém stejně jako vy pomocí operátora.

    Aleš H

    ReplyDelete